Rada ČT zvolila zatím jen tři členy

Volby pětičlenné Dozorčí komise rady České televize měly bouřlivý vývoj a překvapivý výsledek.

Dostatečný počet hlasů dostali v prvním kole voleb pouze dva členové – Michal Petrman a Petr Juchelka. Ekonom Petrman, kterého navrhl navrhl radní Pavel Kysilka, je od podzimu letošního roku členem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Juchelku navrhl radní Pavel Matocha. Ve druhém kole byl pak členem Dozorčí komise zvolen ještě Jan Lamser. Ten byl dříve členem představenstva ČSOB. Do Dozorčí komise ho navrhl místopředseda Rady Daniel Váňa.

Ve třetím kole se radním už nepodařilo zvolit nikoho dalšího. Nikdo z dalších kandidátů nezískal minimálně potřebných osm hlasů.

Volbě předcházela velmi vyhrocená diskuse během níž se místopředseda Pavel Matocha marně snažil odebrat slovo radnímu Zdeňku Šarapatkovi a zabránit mu tak přečíst dopis generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. V dopise Dvořák psal členům Rady, že vzhledem k tomu, že předem neznal kandidáty nemohl ověřit, že splňují požadavky zákona. Volby se odmítli zúčastnit bývalý předseda René Kühn, bývalý místopředseda Jaroslav Dědič a radní Zdeněk Šarapatka. Další diskuse se týkala zákonnosti odvolání dosavadních členů Dozorčí komise. Radní Šarapatka přečetl právní stanovisko Hany Marvanové, která odvolání označuje za nezákonné. Pavel Matocha naopak přečetl právní stanovisko, které zákonnost odvolání potvrzuje. Odmítl ale sdělit, kdo je zpracoval. Také radní Pavel Kysilka prohlásil, že má právní stanovisko, které potvrzuje, že odvolání Dozorčí komise nebylo v rozporu se zákonem.

Čtěte dál